Zimowe wojaże szczególnej troski?

samochod-zimaWielbiciele podróży są gotowi ruszyć w trasę o każdej porze roku, niezależnie od tego czy za oknem hula wiatr, straszy deszcz czy świeci słońce. W Polsce jednak zwyczajowo urlopowym okresem jest raczej lato a na zimowe szaleństwa często po prostu nie starcza pieniędzy. Białe szaleństwo jednak kusi i są tacy, którzy wolą nigdzie nie jechać latem by móc udać się na zimowe wojaże. Zanim ruszymy w trasę warto jednak zastanowić się nad kilkoma aspektami podróży.

Jedną z ważnych kwestii, które trzeba rozstrzygnąć przed wyjazdem jest wybór miejscowości oraz środka transportu. Im wiesza i bardziej prestiżowa miejscowość, im dalej położna od naszego domu, tym drożej będzie kosztować cała zabawa. Oczywiście można spróbować też tak: pojechać do modnej miejscowości i wynająć tam pokój od „lokalsów”. Można też po prostu udać się do mniej znanej miejscowości, która notabene wcale nie musi być gorsza od innych, trendy miejscówek. Jej autem może być mniejsze obłożenie ruchem turystycznym przez co turysta zazna nieco więcej spokoju – a to przecież też istotna sprawa. Warto też zawczasu zarezerwować miejsce dzięki temu unikniemy nerwowego szukania kwatery w zimie i chłodzie przemierzając obce przecie ulice.

Cztery kółka, kilka zasad

Istotną kwestią jest także środek transportu – jeśli będzie to własne auto trzeba pamiętać, że po drodze czekać mogą nas inspekcje czy fotoradary a prowadzenie auta to ciężka praca. Nie ulega wątpliwości, że podróż autem jest wygodna choć trzeba pamiętać, że dla kierowcy może być męcząca, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi wiele kilometrów. Zresztą, na trasie baczne oko kierowcy nie powinno kierować się tylko na inspekcje, ale też na innych uczestników ruchu – im dalsza droga, tym większe ryzyko wystąpienia objawów znużenia czy zwykłej senności. Dlatego jeśli w grę wchodzi dłuższa podróż trzeba po prostu robić sobie przerwy na kawę, posiłek i rozprostowanie kości.

Podróż zbiorowa dla spryciarzy

Na autach świat się nie kończy – do dyspozycji masz jeszcze inne środki transportu kolej, autobusy a nawet samoloty. W każdym z tych przypadków powinieneś pamiętać o wcześniejszej rezerwacji bądź zakupie biletów, inaczej może być gorąco, zwłaszcza jeśli przyjdziesz na pociąg na ostatnią chwilę. Pewnych spraw po prostu trzeba dopilnować. Chwila rozwagi przyda się też podczas pakowania – zamiast 4 różnych toreb i walizek, najlepiej zastosować prosty sprawdzony sposób i kupić dużą walizkę na kółkach a pod ręką mieć torbę czy plecak. O tym, że bagażu nie wolno pod żadnym pozorem zostawiać samopas nie trzeba już chyba nikomu przypominać. Warto przybyć też na miejsce odjazdu odpowiedni wcześniej by ze spokojem wejść na pokład. Kiedy środek transportu ruszy, możemy spokojnie oddać się lekturze bądź podziwiać widoki za oknem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *