Wypadki w statystykach

carcrashInformacje o wypadkach dobiegają do nas każdego dnia z gazet, telewizji, radia i internetu. O ile na wiadomość o katastrofach lotniczych czy kolejowych ludzie jeszcze reagują, tak wypadki drogowe dzieją się tak często, że informacje o nich, nawet tych tragicznych, nie wywołują już w ludziach większych emocji. Kto najczęściej powoduje wypadki i dlaczego?
O tym poniżej.

Niebezpiecznie ciepło

Każdego roku policja publikuje statystki z zatrważającymi danymi. Informacje o wypadkach są tak bulwersujące, bo z roku na rok, mimo zmian przepisów, ich liczba nie maleje. Z informacji wynika, że najwięcej wypadków zdarza się w wiosenne i letnie miesiące. Może to zadziwiać, bo przecież to jesienią i zimą warunki drogowe są trudniejsze. Deszcz i śnieg są przyczyną poślizgów i w efekcie wypadków, podobnie jak ograniczona widoczność. Jednak dana nie są zakłamane, chociaż niektórym tak może się wydawać. Dzieje się tak dlatego, że kierowcy przygotowani na złe warunki pogodowe jeżdżą ostrożnie i częściej stosują się do obowiązujących przepisów. Gdy słońce świeci mocniej, warunki wydają się idealne do jazdy, a kierujący chętniej przyciskają mocniej pedał gazu. Czym to skutkuje pokazują statystyki.

Jeździsz jak facet

Mimo, że mówi się „jeździsz jak baba”, to kobiety statystycznie powodują mniej wypadków niż mężczyźni. Określenie to jest więc krzywdzące i pewnie wymyślone przez piratów drogowych, których irytują ostrożne kobiety za kierownicą, bo „tamują im drogę”. W rzeczywistości mężczyźni powodują aż prawie 75% wszystkich wypadków (wg danych Policji), czyli są w niechlubnej większości. Jeśli chodzi o wiek sprawców, to z informacji o wypadkach wynika, że są to najczęściej młodzi kierowcy, między 25 a 39 rokiem życia, którzy w zeszłym roku spowodowali aż 34 % wszystkich wypadków i kraks drogowych. Młodość czasami podpowiada brawurę i nieostrożne zachowania, które najmniej są wskazane w sytuacji prowadzenia samochodu. Skutkuje to niestety wypadkami, które mogą okazać się być tragiczne w skutkach. Jednak nie można wszystkiego zrzucać na wiek czy płeć, bo chociaż statystyki mówią jedno, to sprawcą (i ofiarą) wypadku może stać się każdy.

Pechowy piątek

Statystyki mówią także, że najwięcej wypadków jest w piątek. To akurat łatwo wytłumaczyć. Piątek to najbardziej lubiany i wyczekiwany dzień tygodnia, gdzie dużo osób wyjeżdża na weekend lub po prostu spieszy się do domu po pracy, by w końcu zacząć cieszyć się wolnym. Niestety, taki pośpiech często skutkuje kraksami. Lepiej ich uniknąć nawet kosztem dłuższego czasu spędzonego w drodze, by mieć cały weekend (oby tylko weekend) zmarnowany. Statystyki pokazują, że najczęstszą przyczyną wypadków jest nie tylko brawura i pośpiech, ale także nietrzeźwi kierowcy, którzy są prawdziwą plagą. Jeśli piłeś, lepiej nie prowadź. Czasami taksówka może oszczędzić wielu niepotrzebnych problemów.

Źródło: www.flotis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *