Wielkie pakowanie

autostop-ikona wpisuPodróżowanie na tak zwanego „stopa” przydarza się ludziom coraz częściej. I nie zawsze wynika to z tego, że chcemy zaoszczędzić – chociaż i takich osób jest pewnie sporo – ale głównym powodem, dla którego autostop nabiera rozmachu jest chęć przeżycia niezwykłej przygody. A taką bez wątpienia może nam zafundować taka podróż. Poza tym możemy dotrzeć tam, gdzie nie udałoby się nam normalnie dostać i poznać ciekawych ludzi. Tych w trasie, podczas podróży, a także lokalnych mieszkańców, dla których każda taka wizyta jest pewną odmianą. Z resztą dla niektórych autostop to styl życia, dlatego nie potrzebują oni powodów, dla których warto się na taką wędrówkę zdecydować. Tym razem jednak skoncentrujemy się na przygotowaniach, bo te są zawsze najważniejsze.

Co zabrać ze sobą w podróż?

Na pierwszym miejscu jest oczywiście namiot. Warunek jest jednak taki, że musi być on naprawdę porządny. Dlaczego? Otóż w trudnych warunkach może ulec on ulec zniszczeniu, a wówczas nie będziemy mieć innego wyjścia, jak zakupić nowy lub zakończyć podróż. Ważne jest także to, że nasz przenośny dom powinien być także lekki, bo przecież trzeba będzie go na plecach nosić. W związku z tym warto postawić na trwałe, solidne i lekkie rozwiązania. Tuż za namiotem znajduje się śpiwór. Tu istotne jest, aby był on z zakresem temperatur (strefa komfort) od -10 do 20 C, bo w niektórych miejscach amplitudy temperatur są wysokie. Przydatna jest także karimata – może być twarda lub samopompująca. Jeżeli chcesz, aby twoi bliscy wiedzieli gdzie jesteś to z pewnością przyda ci się lokalizator gps. Niestety jednak jest to droga sprawa. Niemniej jednak sama technologia pozwala na bardzo precyzyjną lokalizację w razie jakichkolwiek utrudnień, a ubezpieczenie, które się do niego wykupuje może uratować życie. Nie warto zabierać ze sobą odrębnej nawigacji GPS ponieważ zajmuje dodatkowe miejsce. Wystarczy ściągnąć darmową aplikację na telefon i zaoszczędzimy w ten oto sposób trochę miejsca. Nie warto zawracać sobie głowy ładowarkami solarnymi ponieważ dosłownie w każdym miejscu można się podpiąć do sieci i naładować telefon. Przydatna jest także ładowarka samochodowa. W końcu to w ten sposób będziemy się przemieszczać. Dlaczego więc nie naładować sobie baterii w ten sposób? Nikt nie będzie miał nam tego za złe!

Czy zabierać ze sobą kuchenkę?

To zależy od destynacji. Jeżeli zamierzamy, gdzieś na Wschód to nie warto, bo jedzenie leży tam praktycznie na ulicy, dlatego nie warto dodatkowo obciąż swojego bagażu. Jeżeli jedziemy natomiast do drogich krajów kuchenka może okazać się bardzo dobrym wyborem. Dobrze jest także zaopatrzyć się w przewodniki, które ułatwią nam podróż. Nie trzeba jednak opierać się wyłącznie na nich. Czasami dobrze jest zapytać rodzimych mieszkańców odwiedzanych terenów ponieważ to oni najlepiej znają swoje terytorium i znają także ciekawe, mało uczęszczane miejsca albo skróty. Wracając jeszcze na chwile do przewodników, je także można pobrać na telefon i zaoszczędzić miejsce. No i oczywiście sprzęt do dokumentowania! Nie da się wyruszyć w podróż bez aparatu albo kamery. Dzięki temu będziemy mogli udokumentować cały wyjazd i wspominać go przez długie lata. Inne rzeczy, które mogą się okazać przydatne to: latarka samochodowa, ręcznik z mikrofibry, biała tabliczka do pisania, bukłak na wodę, drobne upominki dla kierowców, odblaski, scyzoryk, gaz i apteczka. Dodatkowo warto zrobić sobie kopię dokumentów tożsamości i wysłać je dodatkowo na maila. No i oczywiście karty płatnicze i kredytowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *