Tańsza flota dzięki smartfonom.

Jeśli posiadasz własną firmę z flotą pojazdów albo choćby swój samochód z pewnością zdajesz sobie sprawę z jakimi wydatkami trzeba się liczyć aby to wszystko utrzymać. Na szczęście istnieją sposoby na obniżenie tych kosztów. Pomoże Tobie w tym dobre rozeznanie w rynkowych trendach, odrobina sprytu, determinacja i … lokalizacja pojazdów. O co w tym chodzi? Jak obniżyć wydatki ponoszone na flotę pojazdów?

Ceny paliwa raczej rosną niż spadają a przecież to tylko wierzchołek góry lodowej jeżeli chodzi o samochodowe wydatki. Sam zakup auta to spory koszt do tego należy dołączyć ubezpieczenie OC/AC i zwykle też jakieś assistance. Pojazd trzeba też regularnie myć i serwisować – zwłaszcza jeżeli ma on pełnić wizytówkę Twojej firmy. Nie bez znaczenia są też koszty związane ze szkoleniem kierowców i opłacaniem profesjonalnego fleet managera. W tej sytuacji nie jesteśmy już jednak bezbronni. Czasem wystarczy tylko smartfon i dobre chęci – oraz znajomość jednej, bardzo pożytecznej technologii.

Dane i analiza dają zysk

Nowoczesne technologie znacząco ułatwiły zarządzanie flotą. Teraz obniżenie kosztów jest łatwiejsze niż kiedykolwiek indziej. Do kontroli floty nie potrzeba angażować wielu sił i środków – wystarczy skorzystać z dobrodziejstw rynku. Prawdziwą gratką dla fleet managerów jest tzw. lokalizacja pojazdów – czyli możliwość szybkiego sprawdzenia w jakim miejscu położony jest dany samochód. Weryfikacja położenia to dopiero początek. To właśnie na funkcji lokalizacji bazuje większość stosowanych przez menadżerów floty narzędzi. Lokalizacja GPS pozwala mieć pełną kontrolę nie tylko na tym, gdzie znajduje się pojazd. Nowoczesne systemy idą dalej i pomagają m.in. efektywnie zarządzać całością floty. Dzięki nim możliwe jest sprawdzenie czy dany pojazd porusza się pożądaną przez szefostwo trasą – jeśli nie, uruchomią się odpowiednie alerty. Usługi lokalizacyjne przydają się także samym kierowcom. Systemy posiadają już wbudowaną nawigację i mogą nawet o strzegą o zagrożeniach na drodze, czy pomóc w ominięciu korków.

Lokalizuj za małe pieniądze

W swojej najnowszej wersji, lokalizacja pojazdów mieści się w smartofnie i niekoniecznie wiąże się z dużymi wydatkami. Wersje demo systemów są często dostępne za darmo, spróbować nie szkodzi a oszczędności mogą być spore. Warto też gruntownie prześwietlić oferty różnych firm sprzedających tego typu usługi. Sprawdzić, porównać i zdecydować. Zawsze istnieje też pole do negocjacji. Jeśli mamy dużą flotę, jesteśmy dla oferenta atrakcyjnym klientem – możemy śmiało wnioskować o jakiś rabat. Z drugiej, strony mała firma też nie jest bez szans – powodem do udzielenia zniżki może być chociażby status stałego klienta. Oferty dostawców są w pewnym stopniu elastyczne – jeśli tylko możemy to wykorzystać, to opłaca się spróbować.