Samochodem przez Polskę

samochodem-przez-polskeChoć oferty biur podróży i wszelkich wypraw typu all inclusive kuszą klientów, to podróże autem przez Polskę organizowane na własną rękę nadal mają swoich entuzjastów. Przemierzanie kraju wspólnie ze znajomymi bądź rodziną jest bardzo fajnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Grunt to właściwe nastawienie i … znajomość przepisów! W końcu im dłuższa podróż tym większe ryzyko drogowej wpadki!

Zwiedzanie własnej ojczyzny zdaje się być coraz bardziej popularne i nawet modne. Większość z turystów zdołała się już nasycić wyjazdami zagranicznymi. Do tego jeszcze coraz więcej miast i miasteczek Polski zaczyna się reklamować jako miejsce ciekawe pod względem turystycznym. Efekt? Jak Polska długa i szeroka spotkać można turystów – tak polskich jak i zagranicznych. Co kusi nas do takich wypraw? Chęć poznania korzeni? Odkrycie nieznanego? A może po prostu zwykła, ludzka ciekawość? A trzeba uczciwie przyznać, że odkrywcy mają co robić! W końcu, było nie było – w Polsce czekają na nich góry, jeziora, morze, a nawet półwysep. Komu w drogę temu czas. O czym trzeba pamiętać wybierając się w taką podróż autem?

Pełen bak i dobre zabezpieczenie

pelny-bakNa pewno o tankowaniu pojazdu. Może brzmi śmiesznie, ale to nie dla wszystkich jest takie oczywiste. Ilu jest kierowców, którzy ruszają w trasę z jakimś niewielkim zapasem paliwa a potem jadą na oparach i rozglądają się gorączkowo za jakąkolwiek stacją benzynową? A przecież tak łatwo można oszczędzić sobie takich niemiłych wrażeń. Tankowanie do pełna przed długą podróżą to podstawa. Podobnie jest z przeglądem stanu technicznego pojazdu – na wyprawę najlepiej udać się dobrze działającym pojazdem, dla przezornych „zawsze ubezpieczonych”, rozwiązaniem są ubezpieczenia typu assistance, które gwarantują pomoc w określonych, podbramkowych sytuacjach. Zalecamy jednak ostrożność – przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem należy przeczytać tzw. OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. Będziemy wiedzieć, co tak naprawdę kupujemy i w jakich sytuacjach możemy faktycznie liczyć na wsparcie.

Co droga, to inne przepisy?

strefa ruchuJeśli zamierzamy podróżować gdzieś dalej niż za miasto, lepiej zawczasu opracować sobie trasę i jeszcze wspomóc się nawigacją. Dobrym wsparciem służą specjalne aplikacje dla kierowców, które potrafią raz: doprowadzić do celu, a dwa: jeszcze powiadomić o czyhających po drodze fotoradarach, czy patrolach policji. Na dłuższych trasach spotkanie pomiarów prędkości jest w zasadzie bardziej niż pewno. Ci, którzy jadą zgodnie z przepisami i zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, nie mają się czego bać. Za portfel natomiast powinni chwytać się piraci drogowi. Pamiętajmy też, że na autostradach czy ekspresówkach jeździ się nieco inaczej niż na „zwykłych” drogach. Zapominalscy powinni zatem zrobić sobie powtórkę z przepisów kodeksu drogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *