Punkty i punkciki na drodze

kontrola drogowa

kontrola drogowaKierowcy martwią się zwykle wizją konieczności uiszczenia mandatu. Faktycznie – wysoki mandat może nieźle uderzyć po kieszeni, zwłaszcza gdy uzbiera się ich kilka – na przykład podczas dłuższej trasy. Ty niemniej jednak, kara finansowa to nie wszystko! Są przecież też punkty karne, które mogą okazać się jeszcze bardziej bolesne. Generalnie rzecz ujmując – w tym przypadku im mniej, tym lepiej.

Co to są punkty i czy można je redukować

Przypomnijmy – większość wykroczeń drogowych idzie w parze z punktami karnymi. Cała magia polega ta tym, że po przekroczeniu określonej puli tych punktów kierowca traci prawo jazdy. Dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdę dłużej niż przez rok limit ustawiony jest na poziomie 24 punktów. Dla świeżo upieczonych kierowców przepisy są bardziej surowe i nakazują odebranie prawka po przekroczeniu 20 punktów. Dla tych co zbliżają się do tego pułapu pocieszeniem może być fakt, że raz na pół roku można pójść na płatne szkolenie, które odejmuje 6 punktów. Lepsza jest jednak prewencja i unikanie łapania punktów. Za co i ile możesz ich dostać?

Dużo tych punktów

Za spowodowanie kolizji drogowe kierowca może dostać 6 punktów karnych. Tyle samo dostanie zmotoryzowany, który przewozi w samochodzie dziecko bez wykorzystania siodełka a także kierowca, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszym podczas cofania. Jeszcze więcej, bo 8 punktów karnych czeka na zmotoryzowanych, którzy przekroczą prędkość od 31 do 40 km/h. W „dziesiątkę” trafiają nie tylko ci, którzy przekroczą prędkość powyżej 50 km/h, ale także ci kierowcy, którzy nie ustąpią pierwszeństwa pieszym na przejściu, czy wyprzedzą na przejściu, albo ominą pojazd, który zatrzymał się by ustąpić pierwszeństwa pieszym.

Na pięć, na cztery i na dwa

Nieco mniej punktów, bo 5 otrzymają zmotoryzowani, którzy nie ustąpią pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu. Tyle samo punktów otrzymają osoby, które wyprzedzają na skrzyżowaniach, na przejazdach kolejowych czy na przejazdach tramwajowych. 4 punkty dostaną ci kierowcy, którzy przekraczają dozwoloną prędkość od 21 do 30 km/h. Brak świateł od zmierzchu od świtu to również 4 punkty. Dwa punkty z koeli powędrują do tych, którzy jadą szybciej niż pozwalają przepisy (przekroczenie mieszczące się w pułapie 11-20 km/h). tyle samo punktów otrzymają kierowcy, którzy ignorują obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. Dwa punkty karne należą się też tym, którzy omijają pojazd z niewłaściwej strony lub cofają na moście, wiadukcie, czy w tunelu. Pamiętajmy też o włączaniu odpowiednich świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza – w przeciwnym razie ryzykujemy nie tylko wypadek, ale i 2 punkty karne.