Komu w drogę, temu … nawigacja.

kupno samochoduJak przygotować się do dłuższej wyprawy samochodem? Oto kilka porad dla początkujących i średniozaawansowanych kierowców. O czym pamiętać a czego się wystrzegać? W dotarciu do upragnionego celu pomoże Wam pełen bak, nawigacja na telefon i pomysłowy pasażer. A zatem? W drogę!

Długie podróże różnią się od krótkich wypadów po mleko do sklepu. Nie chodzi tu tylko o kwestie kosztów i czasu. O ile do krótkiej podróży nikt raczej się specjalnie nie przygotowuje, to do dłuższych wypraw trzeba już się przyłożyć dla własnego bezpieczeństwa i świętego spokoju. Zaplanowanie podróży zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji. Dzięki temu zaoszczędzimy i czas i pieniądze a przede wszystkim nerwy. Dobry kierowca planuje nie tylko trasę, ale przygotowuje też do podróży swoje cztery kółka. Sprawdź jak to zrobić!

Trasa dopasowana i przemyślana

Na początek – trasa. W zależności od tego w jakie miejsce chcesz się udać do celu będziesz jechać inną trasą. Kiedyś pomoc w dotarciu do celu oferowały mapy samochodowe, dziś króluje nawigacja na telefon, czyli aplikacje, które można pobrać na smartfon. Niektóre z nich są dostępne za darmo – trzeba pokryć tylko koszty przesyłu danych, czyli internetu. Nawigacja poprowadzi nas do miejsca docelowego a przy okazji jeszcze ostrzeże przed fotoradarami, inspekcjami oraz kontrolami policji. W zależności od tego, w jakie miejsce chcesz się udać musisz odpowiednio przygotować swój pojazd – chodzi tu zwłaszcza o jazdę w góry w okresie zimowym. Opony Twojego pojazdu muszą być przystosowane do odpowiedniego poruszania się po zlodowaciałej nawierzchni.

Samochód dobrze przygotowany

Zanim wyjedziesz w trasę musisz upewnić się, że pojazd znajduje się w dobrym stanie technicznym. Układ hamulcowy, kierowniczy, biegi – wszystko musi działać jak w zegarku. Nie pomijaj też szczegółów – wycieraczki muszą być przecież sprawne, podobnie jak lusterka. Przed wyjazdem warto też umyć pojazd tak na zewnątrz, jak i w środku. Czysty pojazd gwarantuje większą przyjemność z jazdy. Koniecznie dokładnie umyjmy szyby – zapewni to dobrą widoczność. Zadbaj o odpowiednie ustawienie foteli i lusterek. Przyjemne zapachy w aucie zagwarantuje odświeżacz zapachu – dostępny w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Tankowanie, wypoczynek i jedzenie

Auto przygotowane do jazdy to auto zatankowane – jeśli jedziemy daleko to najlepiej do pełna. Przed uruchomieniem silnika upewnijmy się, że posiadamy wszystkie potrzebne dokumenty – prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Zabierzmy ze sobą też zaświadczenie o ubezpieczeniu pojazdu, zgromadźmy też numery do pomocy drogowej – w razie czego. Kierowca powinien siadać za kółko wyspany i wypoczęty oraz najedzony. Warto pamiętać o robieniu sobie w trakcie jazdy przerw – na wypicie czegoś ciepłego oraz na jedzenie.