Komu auto służbowe?

Dla kogo samochód służbowy

Dla kogo samochód służbowyJeszcze kilkanaście lat temu auto służbowe było oznaką niebywałego prestiżu, szyku i wszystkiego co najlepsze. Dziś trochę się to zmieniło. Tym niemniej jednak – auta służbowe nadal są postrzegane przez wielu pracowników jako cenny dodatek do pensji, wyróżnienie, benefit i nagroda. Szefowie mają jednak czasem problem – komu przyznać takie służbowe auto?

Flota samochodów to tak naprawdę cała problematyka – zarządzanie nią to nie tylko monitoring gps, ale także relacje międzyludzkie, ekonomia i zarządzanie czasem. Rzeczy do zrobienia jest sporo, a czasu i środków nie zawsze starcza. Warto od początku postawić sprawę jasno – znaczenie floty lepiej doceniać. Jeśli tego nie zrobimy może okazać się, że nie panujemy na flota. A to w konsekwencji oznacza, że będziemy niepotrzebnie wydawać pieniądze, bez spodziewanych efektów. Flota pojazdów firmowych może stać się skarbonką na pieniądze – a tego nikt nie chce. Flota ma wspierać cele biznesowe firmy, generując przy tym, jak najmniejsze koszty. Dlatego tak ważna jest odpowiedź na pytanie, komu możemy powierzyć firmowe samochody. Poniżej prezentujemy kilka porad.

Komu, jakie auto i dlaczego?

W firmach, które zajmują się transportem, spedycją czy usługami kurierskimi sytuacja jest jasna – pracownicy, którzy zajmują się dostarczaniem paczek korzystając aut służbowych. Podobnie w firmach w których mamy handlowców – to oni w pierwszej kolejności powinni mieć dostęp do służbowego auta. W przypadku tych profesji auto służbowe, to podstawkowe nadrzędzie pracy. Idziemy dalej. Auta służbowe są też z reguły – zwłaszcza w większych firmach oferowane także pracownikom wyższego szczebla oraz taki, którzy chodzą na spotkania biznesowe. Takie osoby posiadają z reguły auta wyższej klasy. O ile handlowcy korzystają z reguły z aut średniej klasy, to osoby odpowiedzialne za przewóz towarów mają zwykle auta specjalistyczne. Kadra top managerów oraz prezesi mają z reguły auta czysto biznesowe, reprezentacyjne, drogie. Komu jeszcze przyznać auta służbowe? Jeśli pozwalają na to środki to można dawać je osobom na wyższych stanowiskach. Ważne jednak aby zasady przyznawania były jasne i równe dla wszystkich.

Pomoże Tobie GPS – sprawdź jak

Warto pamiętać, iż zarządzanie flotą może być łatwiejsze niż się na pozorów wydaje. Wystarczy skorzystać z możliwości, jakie daje monitoring gps. Taki system pokaże fleet managerowi nie tylko miejsce pobytu auta, ale także trasę jakie ono przebyło w określonym czasie. Dzięki technologi gps maleją koszty jakie ponosi się na utrzymanie floty. Manager floty może zarządzać nią bardziej efektywnie, spada też średnie zużycie paliwa. Bardzo ważne jest też opracowanie regulaminu korzystania z aut służbowych – powinni podpisać go wszyscy, co korzystają z aut firmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *