Jak dojeżdżać do pracy?

czym dojazdzac do pracyW dzielniejszy czasach dojazd do pracy nie jest wcale oczywistością – dlaczego? Bo zmienia się charakter życia zawodowego, pojawiają się nowe trendy, wreszcie – niektórzy są zmuszeni do zasikania pasa i muszą poszukiwać tańszych sposobów na dojazd do miejsce zatrudnienia. Czym jeździć do pracy by nie zwariować?

Mało kto ma komfort pracy z własnego mieszkania. Zresztą czy to naprawdę takie fajne? Będąc w domu trudniej się skupić na pracy gdy pod ręką jest tyle bardziej interesujących rzeczy. W najlepszej sytuacji są ci, którzy mają do pracy stosunkowo blisko – ich dojazd będzie mało kosztowny i krótki. W praktyce oznacza to więcej czasu na spanie i szybszy powrót do domu (czytaj: więcej czasu wolnego).

Cztery kółka na cztery pory roku

Bardzo popularnym sposobem na dotarcie do miejsca zatrudnienia jest samochód. To opcja wybiera zarówno przez tych, co poruszają się w obrębie miasta jak i tych, którzy muszą dojeżdżać za miasto. W przypadku tych drugich samochód to często najwygodniejsze rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli do miejsca docelowego nie prowadzą za bardzo żadne autobusy lub jeżdżą one rzadko. Samochód to wygodny sposób na dojazdy do pracy – jedziemy gdzie chcemy, od celu do celu. Z drugiej strony w centrach miasto na zmotoryzowanych czyhają korki, które mogą bardzo wydłużyć czas dojazdu do domu, co jest irytujące. Auto to także wydatki – pomijając koszt zakupu trzeba uwzględnić jeszcze opłaty za ubezpieczenie, koszty paliwa i inne tego typu. Komfort jazdy kosztuje.

Razem z innymi

Dla tych, którzy muszą zdać się na transport publiczny mamy pociągi, PKSy, tramwaje oraz autobusy. Pociągi i PKSy będą odpowiednie na naprawdę długie trasy. Plusem jest fakt, że w czasie jazdy można zająć się swoimi sprawami. Minusem, że trzeba dostosować się do rozkładu i liczyć z niedogodnościami. Tramwaje i autobusy sprawdzają się w miejskich warunków, przy czym tramwaje są szybsze i bardziej odporne na korki. Autobusy niestety stoją w korkach i jeszcze muszą się zatrzymywać na każdym przystanku. W godzinach szczytu i busy i tramwaje są zatłoczone. Plusy? Podróżowanie komunikacją miejską jest tańsze.

Niezależni podróżnicy

Jeśli do pracy mamy całkiem niedaleko, możemy spróbować własnych sił i iść do pracy pieszo bądź rowerem dojeżdżać rowerem. Na pewno będzie zdrowiej i wygodniej a także taniej. Nie będą nas stresować korki, zażyjemy nieco ruchu i zaoszczędzimy pieniądze, które normalnie wydalibyśmy na dojazdy. Minusy? Przy brzydkiej pogodzie podróżowanie może być uciążliwe – pieszy rozłoży jeszcze parasol a rowerzysta? Musi jeździć w kapoku, albo zejść z roweru i też sięgnąć po parasol.