Gdzie uciekają pieniądze? Auto w firmie

auto-na-mapieTytułowe pytanie zadają sobie praktycznie wszyscy fleet managerzy, i ci młodzi i ci starci stażem. W zarządzaniu flotą koszty odgrywają bardzo ważną rolę. Zwykle problem polega na tym, że koszty te są zbyt wysokie. Pieniądze wyciekają na wskutek złego planowania? A może to efekt złych decyzji biznesowych? Zobacz, jak oszczędzać na flocie nie obniżając jej efektywności.

Dla wielu firm pierwszym krokiem w stronę kontrolowania floty i obniżenia kosztów jej działania jest lokalizacja pojazdów gps. Zakupienie takiego systemu to jednak nie wszystko! Istnieje jeszcze co najmniej kilka ważnych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę kiedy zarządza się flotą aut. O kilku z nich piszemy poniżej.

Lista – tędy ucieka gotówka

Aby zacząć ograniczać wydatki na flotę i zidentyfikować źródła wycieków trzeba zacząć od analizy sytuacji wyjściowej. Chodzi o to by wypisać sobie wszystkie koszty ponoszone na flotę – miesiąc po miesiącu. Wchodzą w to:

  • koszty zakupu aut

  • koszty serwisowania samochodów

  • koszty myjni

  • koszty ubezpieczenia

  • koszty paliwa

  • inne koszty

Liczby to podstawa – jednak kluczem do sukcesu jest ich właściwa interpretacja. Nie warto ciąć wydatków na chybił-trafił. Trzeba robić to w przemyślany sposób, by nie narobić sobie szkód. Na pewno warto rozważyć, jeszcze przy kompletowaniu floty, nie lepiej dołożyć więcej grosza na samochód, który może będzie droższy przy zakupie ale za to tańszy w eksploatacji? Auta, kóre palą jak smoki to skarbonka i koszmar fleet managera. Podobnie jak stare, zdezelowane cztery kółka – kto kupuje okazyjnie takie wysłużone auto po podejrzanie niskiej cenie nie powinien się dziwić, że rachunki u mechanika szybko przekroczą rachunek wystawiony przez osobę sprzedającą auto. Myślenie i kalkulator przyda się też podczas wybierania kontrahentów – możemy przecież umówić się z myjnią czy siecią stacji benzynowej na to, iż w zamian za bycie stałym klientem otrzymamy kilka benefitów, np. atrakcyjniejsze ceny bądź szerszy zakres usług w cenie niższego zakresu. Pole do negocjacji jest całkiem szerokie.

System monitorujący – ale jaki?

Skoro o dostawcach mowa – jeżeli w grę wchodzi lokalizacja pojazdów gps to też warto rozejrzeć się za kimś kto w dobrej cenie oferuję niezawodny system monitorujący flotę. Często firmowa gotówka ucieka właśnie z powodów zawyżonych wydatków na paliwo, z powodu jego nadmiernego zużycia. Nie czarujmy się, zwykle jest tak, że wzmożone zapotrzebowanie na paliwo to efekt korzystania z aut służbowych w celach prywatnych. O wdrażaniu monitoringu trzeba poinformować pracowników – warto też pomyśleć na integracji systemu monitoringu z systemem płacowo-motywacyjnym. Czyli mówiąc w skrócie i jasnym językiem: sprawmy aby ten kto jeździ autem w zgodzie z regulaminem mógł liczyć na premię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *