Gdy auto przestaje działać

awaria-samochoduCzasem zaczyna się niewinnie – tu coś huczy, tam piszczy. Czasem sprawa ma gwałtowny przebieg – auto gaśnie na drodze i …ani rusz. Albo jeszcze inny scenariusz będący koszmarem pracującego kierowcy: poranek, pośpiech i co? I auto ani myśli odpalić. Auto może odmówić też posłuszeństwa po stłuczce, nie wspominając o wypadku. Co robić, gdy cztery kółka odmawiają dalszej współpracy?

Przed awariami trudno się w 100% zabezpieczyć. Owszem – jeśli kupujemy na giełdzie podejrzanie tanie auto albo trefne części samochodowe to bierzemy na siebie ryzyko, że cztery kółka zamieniają się w jeżdżącą skarbonkę – a to już może poważnie zaboleć. Z drugiej strony na wadliwe auta nie ma rady – nawet model, który wyjeżdża wprost z salonu może się psuć i trudno, trzeba stawić temu czoło!

Sprawa rozbita na części

Rzeczy od początku było jasne: kondycja samochodu w dużej mierze zależy od tego jak obchodzi się z nim kierowca. Wady fabryczne, wiek auta – to wszystko ma znaczenie, jednak te aspekty nie zdejmują odpowiedzialności z właściciela pojazdu. Wiele osób ignoruje fakt, że to od nich zachowania w dużej mierze zależy żywotność auta. Regularne przeglądy, mycie i rozsądna eksploatacja pojazdu to podstawy, podobnie jak prawidłowe prowadzenie auta. Ekologiczna jazda nie tylko obniża wypadki na paliwo, ale pozwala też korzystać z auta w sposób przyjazny dla części samochodowych. Efekt? Części wolniej się zużywają, rzadziej psuja przez co nie trzeba ich naprawiać. A to z kolei przeradza się w oszczędności. Pieniądze lepiej wydać na przyjemności niż na naprawy awarii, którym można było zapobiec.

Czas awarii

Czasem jednak kierowca zostaje postawiony przed ścianą. Auto nie działa. Pół biedy jeżeli da się jeszcze doprowadzić je do mechanika. Gorzej, jeśli cztery kółka odmawiają dalszej jazdy na trasie. Co wtedy? Trzeba holować – o ile to możliwe bądź zdać się na pomoc drogową. W trakcie takiej awarii kierowcy przekonują się też ile warte jest ich ubezpieczenie assistance (o ile takowe wykupili). Pamiętajmy, że nie każde assistance gwarantuje nam pomoc w każdych warunkach. Dlatego zanim podpiszemy papiery przeczytajmy dokładnie dokument zwany ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Ile kosztuje naprawa auta? Nie ma jednej odpowiedzi – to zależy od tego co uległo uszkodzeniu. Z reguły najbardziej kosztowne w naprawie są awarie silnika, stosunkowo najtaniej wypadają sprawy związane z wymianą koła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *