Darmowa nawigacja GPS

1628887Praktycznie każdy z nas posiada środek transportu. Niestety, często podejście do przemierzenia relacji od punktu A do punktu B niesie wiele trudności. Która z dróg jest najszybsza? Gdzie nie czekają na nas inspekcje i radary? Całe szczęście, że wymyślono procedurę nawigacji GPS. Jednak te profesjonalne, zawierające aktualne i dopracowane mapy są często bardzo kosztowne. Wystarczy jednak dokładnie poszukać, a w odmętach Internetu odnajdziemy rozwiązanie. Bezpłatna nawigacja, która jest powszechnie dostępna, chociażby dla aparatów telefonicznych z systemem Android może spełnić nasze oczekiwania i pozwolić nam na tak samo sprawne podróżowanie, jak te kosztujące kilkaset złotych. Przyjrzyjmy się więc tym aplikacjom.

Yanosik

To chyba najpopularniejsza, darmowa nawigacja GPS, który został zbudowany na platformę Android. Aplikacja ta pobiera również informacje o bieżących incydentach na drodze, takich jak korki czy kolizje. Dzięki prostej obsłudze, na wyczucie możemy wyłonić interesujące nas warianty. Algorytm wyszukiwania tras również nie jest najgorszy, a wspomniane centrum powiadomień pozwoli nam uciułać mnóstwo czasu na drodze. Dowiemy się również, gdzie znajduje się najbliższa stacja benzynowa i paliwo w jakiej cenie nam proponuje. Jednak, żeby nie było zbyt wyśmienicie, często zdarza się, że nawigacja przestaje pracować płynnie. Przy masie pobieranych informacji lubi rwać i czasami każe skręcić 200 metrów za krzyżówką.

Google Maps

Nawigacja Android Google Maps jest bardzo wygodna i spełnia oczekiwania nie tylko na polskich trasach. użytkując z map Google możemy odnaleźć obrazy satelitarne omal całego świata. Aplikacja umożliwia nie tylko wytyczać trasy, ale dzięki funkcji Google Street View możemy nawet użyć z wirtualnego przechadzki po większości ulic na całej kuli ziemskiej. Zaskakujące jest, że ta darmowa nawigacja potrafi wyszukiwać adresy nie tylko poprzez ręczne wprowadzenie adresu, ale również dzięki sterowaniu głosem. Dodatkowo wyświetli informacje o najważniejszych miejscach, które będziemy objeżdżać. Niestety, aplikacja przeznaczony jest dla posiadaczy telefonów o wytrzymałej baterii, gdyż Google Maps rozładowuje akumulatory jak mało która aplikacja. Malutkim niedociągnięciem jest funkcjonalności spersonalizowania map.

OsmAnd Mapy i Nawigacja

Kolejna darmowa nawigacja, która dzięki systemowi GPS pozwala na dokładne odnajdywanie naszego lokalizacji. Choć aparycją niczym nas nie zadziwi, to interfejs jest jasny i nietrudny w użytkowaniu. Jedną z zalet jest jej licencja – Open Source, która pozwala na zmianę map i tras każdemu odbiorcy. kłopoty z aktualizacjami gasną same. To pomimo to nie koniec – z aplikacji możemy korzystać bez podłączenia do Internetu dzięki sposobności zapisania wskazanych do jej funkcjonowania informacji w pamięci telefonu lub na karcie SD. Baza map jest olbrzymia, a przez multum ulic poprowadzi nas ujmujący głos wydobywający się z głośnika telefonu. Można więc wybaczyć fakt, że nie wszystkie udostępnione mapy kontrastują się taką rzetelnością, jaką byśmy chcieli. Oczywiście nawigacja Android.

TrekBuddy

TrekBuddy jest aplikacją, która również nie odczuwa potrzebę Internetu, by poprawnie funkcjonować. Wystarczy uprzednio ściągnąć mapę potrzebnej otoczenia i wybrać się w trasę! Uzupełniające funkcjonalności takie jak mierzenie oddalenia między punktami, wyświetlenie statystyk prędkości, zapisywanie swoich dróg to tylko nikłe pozytywy tej nawigacji. Rejestr defektów nie jest natomiast długa, acz dosyć przygnębiający. Wygląd aplikacji nie pasuje jako nawigacja Android. Trudno, że, nijako dobrano ją do wyglądu i funkcjonalności aktualnych telefonów. Jeśli jednak ktoś poduczy się jej użytkowania i nawyknie do dziwnej, niepasującej powierzchowności – droga wolna! Wymieni smartfona na bardzo silne urządzenie, które nie pozwoli się zabłądzić. Nigdzie.

Waze

To darmowa nawigacja, która bardzo rozróżnia się na tle innych, przeważnie dzięki użytej technologii. Chodzi tu o perspektywęutrzymywania kontaktu z innymi kierowcami. Wszystkie komunikaty dotyczące korków, radarów czy stłuczek na drogach wywodzą się właśnie od innych użytkowników aplikacji. Jest to zaleta, acz może przemienić się w bardzo dużą wadę, jeśli aktualnie korzystających z programu kierowców będzie zbyt niedużo. Po trochu upodabnia się portal społecznościowy, dzięki możliwości dowalania osób do znajomych. Każdy, kto pierwszy raz spotkał się z tą nawigacją Android mógł pomyśleć, że to nic innego jak gra. Na drodze jesteśmy przedstawieni jako uśmiechnięty samochodzik i otrzymujemy punkty za podawanie praktycznych informacji innym. Co ciekawe, można tropić trasy swoich znajomych! [b]Navatar[/b] Niewielki, darmowy programik, który zamieni nasz telefon w urządzenie do nawigacji GPS. Wszystkie funkcjonalności takie jak powiadamianie głosem i algorytmy wyszukiwania tras operują bez wyrzutu. Nie ma jednak upragnionych fajerwerków. Jedyny, spory plus nawigacji w postaci skrupulatnych i czytelnych map jest osłabiony przez szczególnie małe warianty programu. Nie ma nawet widoku 3D! Tak samo można się zirytować, gdy nagle okaże się, że Navatar będzie chciał połączyć się z Internetem, by pobrać brakującą element mapy. Niby można wyprzedzić wypadki i ściągnąć planowaną trasę w mieszkaniu, ale kto wie, gdzie nas poniesie w trakcie wycieczki samochodem?

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy nawigacja jest darmowa, czy płatna, zawsze znajdą się niedociągnięcia i zawsze będą luki w funkcjonalności. A jak nie będzie takich, to wygląd się komuś nie spodoba – wiadomo, nie dogodzi się gustom wszystkich. Ważne jest, by zdawać sobie sprawę z wad każdej z tych aplikacji. Jeśli nie jesteśmy w stanie się z nimi zaakceptować, warto zainstalować następną i sprawdzić, czy problem się nie powtórzy. Trzy najlepsze, według werdyktów użytkowników, nawigacje Android, które w dodatku są darmowe to Yanosik, Google Maps i OsmAnd Mapy i Nawigacja. Niestety, werdykt, która zajmuje pierwsze miejsce nie jest łatwe. Każda z nich ma inne wady i inne zalety. Decyzję trzeba podjąć samemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *