Auto dla pracownika? Są profity, są zagrożenia

samochod-dla-pracownikaZarządzanie firmą to często trudna i ciężka praca. Trzeba planować, ale jednocześnie elastycznie reagować na zmiany, trzeba cały czas się uczyć a jednocześnie znaleźć czas na wszystkie formalności a tych przecież niemało. Do tego dochodzą bardzo ważne kwestie związane z zarządzaniem flotą aut i kierowaniem ludźmi. Te dwie rzeczy mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. Więcej niż podejrzewasz!

Od początku powinieneś być tego świadom – gps lokalizator nie załatwi za Ciebie wszystkiego. Na temat zarządzania autami firmowymi powiedziano już wiele. Jednak czasem zapomina się, że w tym wszystkim gdzieś są jeszcze ludzie. Kto polegnie na polu zarządzania ludźmi, ten nie da rady i z samochodami. Wytrwała praca, pokora i energia do działania – to cechy kluczowe jeśli chcesz zarządzać firmą – także w kontekście zarządzania flotą.

Ile aut i jakie – ważna kwestia

samochód-służbowyJeśli chodzi o auta służbowe, to bardzo ważną kwestią jest po pierwsze dobór aut, po drugie dobór pracowników, którzy będą z nich korzystać. Jeżeli firma zajmuje się transportem to wówczas auta są niezbędnym narzędziem pracy i inwestuje się w zwykle bardziej rozwinięte modele dostawczaków. Jeżeli zaś samochody maja służyć handlowcom wybór pada zwykle na inne, auta średniej klasy, które sprawdzą się w każdych warunkach – i na trasie w miejskiej dżungli. Nie oszukujmy się dla wielu firm flota pojazdów jest też narzędziem do kreowania wokół siebie iście prestiżowej atmosfery – wówczas top management korzysta z aut pochodzących z półki premium. Można i tak – w końcu auto nie musi spełniać tylko swojej, zasadniczej, transportowej funkcji. Przy kompletowaniu floty aut nie sposób nie brać pod uwagę kondycji finansowej firmy. Przedsiębiorcy decydują się zwykle na leasing, zdarza się też kredytowanie. Dodać można też, że sama obecność w firmie aut, możliwość otrzymania auta służbowego wzmacnia pozycję firmy jako pracodawcy – auta służbowe to benefit lubiany przez pracowników – także tych przyszłych.

Pracownik w centrum zainteresowania

Skoro o pracownikach mowa – człowiek to największy kapitał firmy i często jej najsłabsze ogniwo. Dlatego zarządzanie ludźmi to ciężki kawałek chleba. Zarządzanie flotą aut to już podwójna zagwozdka – bo w grę wchodzi jednocześnie zarządzanie autami oraz pracownikami. Gps lokalizator jest bardzo użyteczny lecz nie załatwi za nas wszystkiego. Owszem system pokaże gdzie przybywają auta i jaką trasę pokonały nie będzie jednak w stanie zbudować relacji z kierowcami – to zadanie spoczywa na barkach szefostwa firmy. Dane z systemu gps są bardzo cenne powinny być jednak uzupełniane odpowiednią polityką komunikacyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *